Při rekonstrukci Kotulovy dřevěnky nezůstalo nic ladem

Jedna z nejstarších dochovaných staveb na Těšínsku, Kotulova dřevěnka v Havířově, je díky nedávné rekonstrukci opět v dobré kondici. Při rekonstrukci doškové střechy se navíc podařilo v maximální míře a ekologicky využít odpadový materiál. Výsledkem je obnovená funkčnost dřevěnky.

Rekonstrukci prováděla společnost Šmíra print, pro kterou jsme zajistili využití odpadů. Sláma i smrkové šindele z rekonstruované střechy se uplatnily jako příměs do biopeletek. „Využití materiálu vyzdvihuje dřívější ekologické postupy při výstavbě, ale i dnešní trend, jakým se naše společnost vydává. Nejen u stavebního odpadu vždy nejprve přemýšlíme, jak jej v první řadě – a nejlépe rovněž ekologicky – využít, nebo recyklovat. Likvidace odpadu je vždy až na posledním místě,“ uvedl David Melichar, jednatel SMOLO Services, s.r.o.

Kotulova dřevěnka byla postavena v roce 1781 a je jednou z nejstarších původních roubených lidových staveb v regionu a jedinou svého druhu v Havířově. Najdete ji v Hálkově ulici, stranou od každodenního městského ruchu. A neměli byste ji minout. V areálu dřevěnky najdete stálou expozici tradičního zemědělství a poznáte, jak se několik staletí nazpět žilo. Vyzkoušíte si také výrobu mouky na mlýnských kamenech ve větrném mlýnku. Nejvíce živo je v dřevěnce při zahájení sezony, kdy zde potkáte řemeslníky s ukázkami tradiční výroby, ale navštívit ji můžete od května do října každý den kromě pondělí.

Na procházky historií se i díky rekonstrukci a přispění společnosti SMOLO můžete těšit i v příštích návštěvních sezonách. Podrobnosti najdete na www.muzeumct.cz/kotulova_drevenka.

Podívejte se, co dovedeme v oblasti zpracování a recyklace stavebních odpadů. („stavebních odpadů“ prolinkovat na http://smolo.cz/sluzby/demolice-zemni-prace-recyklace/)

Původní střecha
Původní střecha

Rekonstrukce v plném běhu
Rekonstrukce v plném běhu

Nová speciální sláma
Nová speciální sláma

Rekonstrukce doškové střechy dokončena
Rekonstrukce doškové střechy dokončena

Staré došky musely pryč
Staré došky musely pryč

Nová krytina nedělá jen parádu, ale chrání i tento historický skvost
Nová krytina nedělá jen parádu, ale chrání i tento historický skvost.