Již rok poskytujeme občanům Třince novou službu – třídění kuchyňského odpadu. Díky tomu jsme od zdejších domácností odebrali a předali k výrobě bioplynu a elektřiny více než 100 tun odpadu. Další obce se připojují nebo službu zvažují.
„Množství vytříděného kuchyňského odpadu v Třinci stále mírně roste. Při každém svozu odebereme 2,5 až 3 tuny kuchyňských zbytků z domácností. Pro město a občany je to výhodnější, protože státem určené poplatky za uložení na skládku kontinuálě rostou. Kromě ekonomické stránky má třídění zbytků z kuchyní nezpochybnitelný etický a ekologický kontext, kdy prošlé jídlo nebo jeho zbytky slouží k výrobě energie a digestát z bioplynky se pak vrací do přírody jako hnojivo,“ uvedl jednatel SMOLO CZ Tomáš Ondraszek. Doplnil, že stejnou službu poskytují například v Čeladné a další obce projevují o službu zájem.
V našem regionu jde o pilotní projekt společnosti SMOLO a zapojují se další obce. Díky informační kampani a dodatečným polepům nádob se také daří snižovat množství sáčků nebo jiných nežádoucích příměsí v obsahu.
Kde jsou nádoby na gastro?
Svoz gastroodpadu je zaveden v Třinci v městských částech a na sídlištích, z okrajových části venkovského typu se dál sváží zelený bioodpad do kompostárny. Nádoby na gastroodpad mají utěsněné víko zabraňující šíření pachu. Pravidelně se vymývají a pokud je lidé zavírají, zápach je obtěžuje mnohem méně než z klasických černých popelnic a nedostanou se do nich ani hlodavci.
Jejich obsah se sváží pravidelně každé úterý do bioplynové stanice, kde se z něj v průběhu čtvrt roku vyrobí biometan, který putuje přímo do plynárenské soustavy. Zbylá hmota se promění na organické hnojivo s certifikátem biokvality.
Přestože organický odpad z kuchyně nepatří do směsného odpadu, ve městech tvoří jeho velkou část. Třetina celkového množství směsného komunálního odpadu je bioodpad, většinu váhy tvoří zbytky z kuchyní. „Analýza, kterou jsme provedli na ploše našeho sběrného dvora za přítomnosti úředníků potvrdila, že průměrná černá nádoba v hutnickém městě obsahovala kromě dalších využitelných komodit vysoké procento bioodpadu, který zbytečně končil na skládce. Věřím, že společně dovedeme třídit ještě efektivněji,“ ubezpečil Ondraszek.
Do nádob na gastroodpad nepatří: léky, vaječné skořápky, uhynulá zvířata, velké vepřové a hovězí kosti, veškerý obalový materiál, cigaretové nedopalky.
Naopak sem patří: nespotřebované potraviny jako syrové nebo vařené maso, zbytky hotových jídel, kávová sedlina, čajové sáčky, okrojky zeleniny a ovoce, prošlé potraviny. Ani plesnivé ovoce a zelenina, zbytky pečiva či zkažené jídlo nejsou na závadu – řízený proces bioplynové stanice si s tím poradí.