Skupina SMOLO se do testování na Covid-19 zapojila už minulý týden, kdy vyšetřením prošla většina zaměstnanců na Třinecku. Byli to především popeláři, řidiči, cestáři, dělníci z třídících linek nebo obsluha sběrných dvorů. V úterý projdou testováním stavaři v sesterské Beskydské stavební, zbývající část zaměstnanců odpadové firmy bude testována ve středu.
Pro firmu není jednoduché zajistit tolik testů nebo testovacích kapacit. Nakonec nám vyšel vstříc mobilní zdravotnický tým MUDr. Marcely Turoňové, její třinecká ordinace ORL má statut testovacího místa. V pátek test podstoupilo více než 120 zaměstnanců a pozitivní výsledek byl naštěstí jen u jednoho řidiče. Ten byl okamžitě odeslán do nemocnice na další vyšetření. Výsledky ještě neznáme.
Popeláři jsou vedle zdravotníků, hasičů a dalších důležitých profesí také pracovníky v první linii. Jsou v častém kontaktu s jinými lidmi a manipulují s odpadem, který by mohl být zdrojem nákazy. Bez popelářů by se zhroutil nezbytný systém svozu a zpracování odpadu. Proto skupina SMOLO mimo jiné pravidelně dezinfikuje speciálním přístrojem vozidla, šatny a společné prostory a předzásobila se dezinfekčními a ochrannými prostředky, všichni pracovníci byli znovu proškoleni.
„Pracovníci v odpadovém hospodářství musí být maximálně chráněni a my děláme vše pro to, abychom naše zaměstnance udrželi ve zdraví. Přesto se stává, že nám celá posádka vypadne kvůli nařízené karanténě nebo vyšší nemocnosti a není jednoduché ji nahradit týmem, který tuto práci umí a zná dobře svozovou lokalitu. U nás jsou obce s roztroušenou slezskou zástavbou a četnými osadami nebo polosamotami, které jsou na obsluhu složitější,“ říká Tomáš Ondraszek, který má ve SMOLO CZ na starosti komunální odpad.
Dodal, že pokud následkem epidemie a následných karantén nepůjde zajistit plný výkon střediska svozu, zasáhne to všechny občany. V těchto situacích teprve lidé poznají a ocení, jak důležitá je tato práce při zajištění pravidelných svozů odpadů ze sídlišť a od rodinných domů.